Projekt Socrates

Projekt UKŽ "senioři seniorům"
Dobrovolná péče o seniory

Zpráva ze Semináře Dobrovolnictví v paliativní péči
při projektu Grundtvig 2: Senioři seniorům

Celostátní organizace Unie katolických žen nabídla svojí boskovické pobočce možnost zúčastnit se semináře na téma dobrovolnictví v paliativní péči. Seminář byl součástí projektu Senioři seniorům a zúčastnili se ho zástupci Litvy, Maďarska, Řecka, Kypru, Holandska a České republiky. Konal se začátkem prosince v Praze a jeho náplní bylo sdílení zkušeností z dobrovolnické práce seniorů na poli paliativní péče. Součástí dvoudenního semináře byla také přednáška MUDr. Marie Opatrné o paliativní péči a návštěva dvou pražských hospiců. Poznatky dvou zástupkyň, které se semináře zúčastnily, byly hlavní náplní besedy konané pro celou boskovickou veřejnost dne 17. ledna ve videosále Katolického domu. Že toto téma lidi velmi zajímá, bylo vidět z hojné účasti, zejména žen.
Seminář byl zahájen účastí na bohoslužbě první adventní neděle ve Strahovském klášteře. Před kostelem pak následovalo neformální osobní seznámení zástupců jednotlivých států. Průběžně po celý víkend bylo možno v přednáškách, besedách a rozhovorech získávat informace o tom, jak tento evropský projekt funguje.
Projekt reaguje na aktuální věkové složení evropské populace. V posledních letech přibývá lidí v důchodovém věku. Je mezi nimi skupina relativně zdravých a zdravotně schopných, kteří by byli ještě rádi prospěšní. Jsou to zejména ženy, často osamělé vdovy. Ale také je to věk odchodu ze života, kdy přibývá bezmoc, vážné zdravotní obtíže a často osamělost.
Základní myšlenka projektu je snaha zapojit starší lidi, zejména ženy do dobrovolnické práce v oblasti paliativní péče. Projekt tak pomáhá oběma skupinám.
Té zdravější dát smysl života v pomoci druhým, a té druhé poskytuje zlepšení kvality posledního času života. Navíc působí proti pocitu osamocenosti a obě strany se mohou něco naučit. Život, i když je na konci, může růst.
Slovo palium znamená latinsky přikrývka. Paliativní péče "přikrývá" vychládající život a pomáhá snášet jeho obtíže. Po lékařské stránce už to není medicína "vítězná, uzdravující", ale útěšná. Jakási neochota medicíny akceptovat smrt způsobila, že teprve před 2 lety byla paliativní medicína uznána jako lékařský obor.
Paliativní péče považuje stárnutí a umírání za součást života a za normální proces. Umírání neuspišuje ani neoddaluj. Jde v ní často jen o přítomnost někoho, kdo nespěchá, vyslechne, porozumí. Muže to být zdravotní neodborník. Dobrým předpokladem je zralá nehodnotící povaha schopná vcítit se do pocitů druhého. Jisté je, že má svoje úskalí a může být velmi vyčerpávající.
V zahraničí je paliativní péči přikládána velká váha a počítá se při ní s prací dobrovolníků, jak zaznělo i na besedě v několika příspěvcích. Dobrovolnická práce však má svůj právní rámec a musí být poskytována pod záštitou organizace. Jsou však i u nás ženy, které poskytují paliativní péči někomu ze svých blízkých nebo i cizích. Vlastně ani neví, že přirozeným způsobem naplňují myšlenky evropského projektu. Nový sociální zákon platný od ledna dává více možností k tomu, aby starý člověk proces stáří, nemocí a umírání mohl prožít doma se svými blízkými.
Živá diskuse ukázala, jak je toto téma aktuální, že téměř každý se s těžkou situací spojenou se stářím, nemocí a umíráním ve svém životě setkal. Vyplynula z ní potřeba jakéhosi kontaktního místa, kam by se lidé z Boskovic a okolí mohli obracet s dotazy na problémy, se kterými si nevědí rady. Ať už se týkají zákonů nebo nabízených a poskytovaných služeb. To byl jeden podnětů směřovaných na zástupce Města Mgr. Budiše. Také byla projevena ochota některých žen k pomoci na poli paliativní péče. Jak by se daly jejich nabízené ruce a srdce využít, to ukáže čas.

Pavlína Odehnalová

 

 

zpět na stránku projektu Gruntwig Senioři seniorům


zpět na hlavní stránku