GrundtvigUKŽ se zapojila do programu Grundtvig projektem
"Senioři seniorům"
Co je Grundtvig?
Grundtvig je součástí Evropského vzdělávacího programu SOCRATES a je zaměřený na podporu evropské spolupráce mezi organizacemi a institucemi působícími v oblasti vzdělávání dospělých a celoživotního vzdělávání s cílem zvyšování kvality, evropské dimenze, dostupnosti a přístupnosti vzdělávání dospělých a celoživotního vzdělávání.Kdo byl Grundtvig?
Nikolai Frederik Severin Grundtvik (1783-1872) byl dánský duchovní, spisovatel, politik a pedagogický myslitel a je považován za zakladatele severské tradice celoživotního učení a vzdělávání dospělých. Jeho „folkehojskole“ lidové vysoké školy byly založeny na myšlence dostupnosti učení v průběhu celého života zahrnující i občanství a osobní a kulturní rozvoj.Projekt "senioři seniorům"
Dobrovolná péče o senioryCíl
Resumé
Výstupy
Partneři
Pracovní materiályCíl
Se stále se zvyšujícím počtem roků předpokládaného dožití narůstá počet seniorů. Z důvodu rozdílu mezi průměrným věkem dožití u mužů a u žen narůstá též počet osob, zvláště žen, které žijí osamoceně.
Hranice odchodu do důchodu se posouvá a převládá tendence udržet pracovní aktivitu seniorů po delší dobu z důvodu posílení jejich fyzického a duševního zdraví.
Senioři se též aktivně zapojují do společenského života a jsou členy veřejných dobrovolných organizací. Též však přibývá osob, které nejsou schopné se o sebe postarat a potřebují péči druhých. Vzrůstá potřeba zajistit pomoc jak osobám samostatně žijícím, tak rodinám, a to prostřednictvím nejrůznějších sociálních služeb, poskytovaných sítěmi solidárních organizací a místními komunitami.
Základní ideou projektu je snaha zapojit starší lidi, zejména ženy, do dobrovolné práce, která je organizována občanskými sdruženími, místními komunitami a středisky sociálních služeb v oblasti paliativní péče o seniory, a to prostřednictvím neformální výuky.
Projekt by měl též stimulovat sociální participaci těchto starších občanů, kdy péči o potřebné spoluobčany na principu "senioři seniorům" se zlepšuje i kvalita vlastního života pečovatele.
Cílem projektu je:Pro účastníky kurzů:
- poskytnout seniorům možnost výměny dobrých praktik se svými zahraničními kolegy v oblasti poskytování paliativní péče
- zlepšení dobednosti seniorů dobrovolníků při poskytování paliativní péče, výuka anglického jazyka, která jim usnadní účast v celoživotním vzdělávání a poskytne možnost učit se jeden od druhého na mezinárodní úrovni.
- možnost získání znalosti práce s informačními a komunikačními technologiemi. Umožnit seniorům ovlivňovat výukový proces i služby v zájmu lepšího uspokojení jejich potřeb
- rozšíření jejich znalostí ohledně evropské politiky týkající se seniorů a představit aktivity seniorů v zemích partnerů projektu
- seznámit veřejnost s tím, jak důležitá a významná je dobrovolnická práce pro život seniorů
Pro spolupracovníky:
- výměna dobrých praktik se zahraničními kolegy a posilování vzájemných vztahů seniorů ve společnosti, poskytování dobrovolné paliativní péče, rozvoj kultury komunikace
- naučit se profesionálně využívat kreativitu, schopnosti, duchovní potenciál a životní zkušenosti seniorů pro dobrovolnické aktivity
- šíření výsledků projektu a rozšiřování informací na úrovni obcí, vládních i nevládních organizací a místních komunit
- uspořádat informace o poskytování paliativní péče a jejich prezentování způsobem atraktivním pro dobrovolníky
Resumé
Myšlenkou projektu je snaha zapojit starší lidi, zejména ženy do dobrovolné práce, která je organizována občanskými sdruženími, místními komunitami a středisky soiálních služeb na poli paliativní péče o seniory, a to prostřednictvím neformální výuky.
Projekt by měl též stimulovat seciální participaci těchto starších občanů, kdy péčí o potřebné spoluobčany - "senioři seniorům" se zlepšuje i kvalita vlastního života pečovatele.
Dalším cílem projektu je předávání zkušeností a informací o dobrých praktikách mezi partnerskými organizacemi z Kypru, Litvy, Řecka, České republiky, Nizozemí a Maďarska, a to prostřednictvím seminářů a zasílání informací elektronickou poštou nebo jejich vyvěšováním na webových stránkách.
Projekt předvídá úzkou spolupráci partnerů s nevládními organizacemi, místními komunitami, státními institucemi a úřady. Mělo by tak dojít k obecnému povědomí o potřebách cílových skupin a k širší distribuci výsledků a produktů pojektu.
Pracovním jazykem projektu je angličtina, tudíž někteří účastníci si zároveň budou moci zlepšit své jazykové znalosti. Pomoci multiplikační metody bude během trvání pojektu zapojeno do školícího procesu co nejvíce účastníků. Školící procesy budou dokumentovány prostřednictvím filmového záznamu, který bude sloužit též jako výukový materiál.
Výstupy
1. Zpráva o situaci seniorů ve společnosti v každé z participujících zemí se zaměřením na sociální, demografickou a zdravotní problematiku a přehled o dobrovolnických aktivitách
2. Strukturovaný výukový materiál připravující seniory - dobrovolníky k poskytování paliativní péče
3. Audiovizuální prezentace postupného vývoje projektu
4. Mezinárodní semináře
5. Webová stránka, letáky a další propagační materiály
6. ke stažení
- brožurka Příručka pro práci s dobrovolníky (Grundtvig2) v češtině
formát .pdf, velikost 6,4 Mb
- EAPC White Paper, formát .pdf, velikost 267 kb
- projekt Hospic
- text Hospic u nás a ve světě (formát .doc, velikost 300 kb)
- z architektonické studie hospice ing. arch. Malkovské (obrázek1, obrázek 2)
- brožurka Dobrovolná paliativní péče o seniory a starší občany v češtině
(formát .pdf, velikost 2,4 Mb)
- brožurka Dobrovolná paliativní péče o seniory a starší občany v češtině
(formát .doc, velikost 900 kb)
1. IKME - Institut sociálně-politického
studia, Kypr
tringos@logos.cy.net - Tel: +357
22377776 - Fax +357 22376930
2. UKŽ - UNIE KATOLICKYCH
ŽEN - ženská dobrovolná organizace, Česká republika
Tel: +420 220181329 - Fax: +420 220510232
3. CVT SBIE - školící
centrum přípravy na budoucí povolání, Řecko
www.sbie.edu.gr - giord@sbie.edu.gr
- Tel: +30210 3312992 - Tel: +30210 3312994
4. SVTC - Resocializační
školící centrum, Litva
sdm@centras.lt - Tel: +370 2330355 - Fax:
+370 52349594
5. Katolická Charita
Pécs, Maďarsko
caritasp@dravanet.hu, http://www.pecsi-caritas.hu/
- Tel: +3672532207
6. VPTZ - národní centrum
dobrovolníků paliatvní péče, Holandsko
hbart@vptz.nl - Tel. +31 030 659626